Calendar

10 days
10 groups
24 h each group

GROUP 1 - 10th March from 9 pm CET to 11th March till 9 pm CET
Beach Body Ready, Céline Ufenast, UK, 2019, 1 min 38 sec
The New World: Variations on Stay-home Activities, Hong Ning/Zhao Xiaofeng, China, 2020, 1 min 45 sec
Monday, Kjartan Yngvi Björnsson, Iceland, 2020, 1 min 1 sec
Tapped Out, Logan Webb, USA, 2020, 1 min 55 sec
The Organic Part, Alessandro Padovani, Italy, 2017, 3 min 7 sec
Raskolnikov, Moisés Pantolfi, Brazil, 2018, 1 min
Five Finger Day, Brett Jones, USA, 2020, 59 sec
Geo-Ingeneering | Protect, Yannick Stark, Germany, 2020, 2 min 2 sec
Maelstrøm, Carlos Gómez, Spain, 2016, 3 min
Trouble, Kira Rich, UK, 2019, 2 min 40 sec

GROUP 2 - 11th March from 9 pm CET to 12th March till 9 pm CET
Dying Wish, Mike Crocker, USA, 2020, 3 min
Haram, Pater/Son, France, 2020, 1 min 39 sec
Grua, Bejna Hoxha/Valentina Landenna, Italy, 2019, 3 min 4 sec
A.M.I.A, Matyas Doyle, Argentina, 2020, 3 min
The Forssa Syndrome, Pasi Sleeping Myllymäki, Finland, 1982, 1 min 40 sec
Childskin, Pepi Eirew, Canada, 2020, 1 min 19 sec
The Hanging, Dezen Leong, Taiwan, 2020, 2 min 20 sec
AfterLives, Cameron Cook, UK, 2019, 1 min 55 sec
I Have Lost All My Photo Albums, Teja Miholič, Slovenia, 2019, 1 min 42 sec
Wake Up, Martín Jemes, Spain, 2018, 2 min 29 sec

GROUP 3 - 12th March from 9 pm CET to 13th March till 9 pm CET
Mad Mask - Fury Roll, Stéphane Berla, France, 2020, 1 min 30 sec
Eggshell, Ludovica De Feo, Italy, 2020, 2 min 47 sec
Hi Dad, Karolina Baranowska, Poland, 2020, 2 min 59 sec
39° to the Shadow, Eduardo Elli, Argentina, 2020, 1 min 23 sec
Theory of Theories, Arthur Liew, Malaysia, 2019, 1 min
Planned Fall, Erman Zambak, Turkey, 2021, 2 min 42 sec
The Letter - a Video Letter, Ricardo Guerreiro/Kim Schädlich, Portugal, 2019, 2 min 10 sec
When I Met God, Ben Molina, Switzerland, 2019, 1 min 18 sec
Part of the Memory, Jan Liesefeld, Germany, 2020, 2 min 53 sec
The Gnome, Rory Hern, UK, 2018, 1 min

GROUP 4, - 13th March from 9 pm CET to 14th March till 9 pm CET
Montauk, Harry Rubin-Falcone, USA, 2020, 2 min 20 sec
The Wapiti, Anssi Kasitonni, Finland, 2014, 2 min 49 sec
Talk to You Later, Adison Oliveras, USA, 2020, 1 min
Water, Cesar Díaz Meléndez, Spain, 2020, 1 min 30 sec
Echoes, Matej Đuzel, Croatia, 2020, 3 min
Internal Affairs, David Sick, Germany, 2020, 2 min 42 sec
Tricotone 01, Sam Meech, UK, 2019, 2 min 43 sec
The Burglary, Henrik Schefte/Snorre Johnsen Ulvåg, Norway, 2020, 3 min
We Chinese People Are Actually Clones, Alessio Hong, Italy, 2020, 2 min 15 sec
Cereal Temptation, Milo Bonnard, France, 2020, 2 min 09 sec

GROUP 5, - 14th March from 9 pm CET to 15th March till 9 pm CET
Grandma's Pancakes, Dominyka Adomaitytė/Vykintas Labanauskas, Lithuania, 2019, 2 min 03 sec
The Last Scene, Michael Estarque, France, 2019, 2 min 20 sec
SKRZYKOT, Natalie Plaskura, Germany 2020, 2min 46 sec
Stillness, Jessica Mansour, Lebanon, 2020, 2 min 25 sec
Behind the Scenes, Elliott-Holland Crouch/Patrick Paguio/Daniel Ravanelli/Emily Shordon/Amy Wright, UK, 2020, 42 sec
Temporal, Dani Drumond, Brazil, 2020, 1 min
Family?, Talgar Zamirbekov, Kyrgyzstan, 2021, 2 min 51 sec
Lost Heartbeat, Bing Bang, Indonesia, 2020, 3 min
MOM, Miguel Alcalde, Spain, 2020, 3 min
Grace, Peter Kimball, USA, 2020, 1 min

GROUP 6, - 15th March from 9 pm CET to 16th March till 9 pm CET
The Climax, Ali Jamali Motlagh/Reza Sarbakhsh, Iran, 2020, 3 min
Black Blanc Beur, Matthieu Ponchel/Prïncia Car, France, 2019, 2 min 20 sec
Pyramid, Ihsu Yoon, South Korea, 2020, 1 min 09 sec
Blue Monday, Katarzyna Orłowska, Poland, 2020, 1 min 18 sec
Mrs. Mother, Fabio Tanaka, Brazil, 2020, 1 min
Sleeveless/Fearless, Hinni Huttunen, Finland, 2015, 2 min 4 sec
In Intimate and Familiar Waters, Mattia Cursi, Italy, 2021, 3 min
Transmutate, Miriana Bazán/María Belén Tagliabue, Argentina, 2019, 2 min 02 sec
Deleve, Roma Glova, Russia, 2021, 2 min 15 sec
No Feeding Pigeons, Agata Piasecka, Poland, 2019, 1 min 34 sec

GROUP 7, - 16th March from 9 pm CET to 17th March till 9 pm CET
Lunch Time, Yael Reisfeld, Israel, 2020, 2 min 36 sec
Waiting Games, Thea Balich, UK, 2020, 2 min
Stones, Michael Heindl, Austria, 2019, 2 min 57 sec
The Spinners, Sebastian Gómez/Valeria Ramirez, Colombia, 2019, 2min 16 sec
The Train, Javad Matouri, Iran, 2018, 2 min 30 sec
Et cetera, Adria Desaleux/Alexandra Mignien, France, 2020, 2 min 20 sec
*** (fish), Filip Bojarski, Poland, 2019, 2 min
Baby Doll, Paul Cavallo, Australia, 2015, 45 sec
The Catastrophe ou la Charade, Jean-Louis (Shawy) Pêcheur, France, 2020, 2 min 17 sec
Threesome, Nyko Piscopo, Italy, 2020, 3 min

GROUP 8 - 17th March from 9 pm CET to 18th March till 9 pm CET
Oh Say Can You see?, Noam Sussman, Estonia, 2019, 1 min 59 sec
Slope, Maria Monreal, Spain, 2020, 3 min
21 April, Houssam Jlelati, Syrian Arab Republic, 2020, 3 min
Waves, Vojtěch Domlátil, Czech Republic, 2017, 3 min
Things That Don't Belong to Me, Chloë Clarke, UK, 2020, 1 min 52 sec
Artico, Mattia Chicco, Italy, 2021, 2 min 50 sec
Mutual Indulgence, Paul Restivo, USA, 2019, 1 min 30 sec
Dog, Hadi Eftekharmehr, Iran, 2020, 3 min
Wanted, Julia Marchowska, Poland, 2019, 2 min 47 sec
La petite morte, Ignacio Rodò, Spain, 2020, 1 min

GROUP 9 - 18th March from 9 pm CET to 19th March till 9 pm CET
#hAPPy, Yu-Ju Kuo, Taiwan, 2020, 2 min 46 sec
On the Side of Right, Russell Brownley, USA, 2020, 2 min 58 sec
Vanishing Point, Jukka Silokunnas, Finland, 2017, 1 min 01 sec
Who Is the Superhero?, Antonino Valvo, Italy, 2016, 2 min 30 sec
New Harvest, Sawanti Das/Anindita Dutta/Sovan Dutta, India, 2019, 2 min 27 sec
A Historic Handshake, Aurélien Laplace, France, 2016, 3 min
Pictures from a Day, Dolev Amitai, Israel, 2020, 2 min 1 sec
If They Come, Richard Wheatley, UK, 2021, 3 min
Leo, Moein Rooholamini, Iran, 2020, 1 min
Confetti, Àngel Estois/Lucía Hernández/Mercè Sendino, Spain, 2018, 2 min 29 sec

GROUP 10 - 19th March from 9 pm CET to 20th March till 9 pm CET
All winners, Antoine Langevin, UK, 2020, 2 min 30 sec
DEPRESSION, Shiao-ya (Maggie) Huang, Singapore, 2021, 2 min 15 sec
Face Me, Candida Asencio, Spain, 2020, 2 min 44 sec
Wojtek, Bartek Tryzna, Poland, 2016, 2 min 38 sec
Ratio, Murat Sayginer, Turkey, 2013, 2 min 04 sec
Vicious Circle, Sylvain Certain, France, 2015, 1 min 33 sec
Surfer Logic, Kirk Hunter, USA, 2021, 2 min 30 sec
Silent Tales - T-Rex, Simone Angelini, Italy, 2020, 43 sec
Treasure, Igor Gladkov, Russia, 2016, 2 min 51 sec
Carmen at the Parlour Opera House, Gérome Barry, France, 2020, 1 min 30 sec

Sunday 21st March: LIVE AWARD CEREMONY

max3min srl
vicolo Santa Maria alla Porta, 1
20123 Milano - Italy
film@max3min.com

Subscribe to the news:


Copyright max3min 2021 - p.iva 11409880967

Partners

Saturnino Eye Wear
Daniela De Marchi
Fattoria le terrazze
Goofy
OpenMusic